Gemidan og miljøet

Vi udnytter energien i affaldet bedst muligt

Som en naturlighed for os, sørger vi for at overholde gældende lovkrav og regler relateret til de ydelser vi leverer.

I hele koncernens arbejde er det prioriteret at reducere miljøbelastningen i de aktiviteter, hvor det har en væsentlig betydning for miljøet. Der lægges særligt vægt på at undgå unødvendigt ressourceforbrug.

Gemidan er certificeret på Kvalitet ISO 9001:2015 og Miljø ISO 14001:2015* og ISCC EU-certificering. (International Sustainability and Carbon Certification). Certificeringerne er en del af virksomhedens kvalitets- og miljøledelse system.

*Med undtagelses af have/park pladsen i Frederikshavn og Frederikssund

Kontakt
Kvalitets- og miljø chef

Lisbeth Collin Hultfeldt

Kvalificeret rådgivning om miljøhensyn

Vi er en ansvarlig virksomhed, og vores fokus på miljørigtige løsninger kommer vores kunder til gode. Hos Gemidan rådgiver vi om mulighederne for ressourceoptimering. For eksempel tilbyder vi hurtig kundeservice og fortæller om potentialet i ressourceudnyttelse af affaldet. Vi overholder gældende krav og lovgivning, men vi går også videre end det og inddrager reduktionen af miljøbelastningen yderligere end det påkrævede, hvor det forretningsmæssigt er muligt.

Vores medarbejdere er kvalificerede og motiverede i at være bevidste om miljøet og at undgå unødvendigt ressourceforbrug, ligesom miljøforhold tages i betragtning ved investeringer.

Vores certificeringer indgår i virksomhedens rammer og vilkår og er vores omdrejningspunkt for en troværdig og ansvarsbevidst koncern.

Gemidan med tilhørende selskaber er godkendt i affaldsregisteret som:
  • Indsamler med forbehandling
  • Transportør
  • Eksportør som importør af varer til/fra lande uden for EU til Eksportør som importør af varer indenfor EU.
  • Mægler
  • Genanvendelse

Ecogi forbehandlingsanlæggene er registreret hos fødevarestyrelsen til modtagelse og behandling af animalske biprodukter samt indførsel af kategori 3 materiale i form af tidligere fødevarer fra Sverige, Tyskland og Norge.

Miljøinvesteringer er skjult produktkvalitet

Hos Gemidan har vi en aktiv og åben tilgang til samarbejdet med vores kunder og partnere. Vi ser miljømæssige tiltag som en væsentlig del af den samlede værdiskabelse – ikke kun for miljøet, men også som en konkret fordel for vores kunder i deres forretning.

Vores erfaring viser dog, at disse miljømæssige tiltag ikke altid får den nødvendige opmærksomhed i købs- og salgsprocesser. Derfor arbejder vi målrettet på at synliggøre den værdien i det, vi kalder den skjulte miljøkvalitet. Det gør vi ved at synliggøre muligheder for vores kunder ved:

  • Målrettet rådgivning, der kan hjælpe kunden til at forstå mulighederne i affaldet.
  • Effektiv og hurtig kundeservice, som sikrer hurtig handling på udfordringer og dermed reducerer fejl, spild og ressourceforbrug
  • Fokus på miljøforbedrende initiativer, såsom solcelleanlæg, vandopsamling og recirkulering, der bidrager til at reducere miljøbelastningen og løfte miljøindsatsen ud over lovkravene.